KABURGA (KOSTA) GREFTİ İLE BURUN REKONSRTÜKSYONU

10 Haziran 2019

İsmi bile korkutucu.

Estetik Cerrahi’den ziyade Tavacı Recep Usta çağrışımı var.

İnsan kaburgalarının ön kısımları kıkırdak yapıdadır. Plastik cerrahlar için bu kıkırdaklar altın değerindedir. Vücudun kıkırdak bankası gibi düşünebilirsiniz.

Bu kıkırdak bankasından mesela kulaksız doğan çocuklara kulak, tümör veya travmaya bağlı burnunu kaybetmiş insanlara burun yapabiliyoruz.

Estetik burun ameliyatı her geçen yıl biraz daha koruyucu yönde gelişiyor.

Burundan mümkün olduğunca destek dokEstetik açıdan gerekli ölçünün ötesinde, hasta fındık burun seviyor diye burnu yapısal olarak küçültmüyoruz. Mesela eskiden burun ameliyatı eşittir burnu küçültmek idi. Bugün bazı burunları küçültüp, bazı burunları büyütüp, çoğu burunda ise orijinal hacmin %90 oranında içerisinde kalmaya özen gösteriyoruz. Kapalı ve görmeden kıkırdak şekillendirme yapmıyoruz bu sebeple yanlışlıkla kıkırdaktan fazla alınması ihtimali ortadan kalkıyor. Burnu iki hava yoluna ayıran ve aynı zamanda buruna orta hat yapısal desteğini veren septal kıkırdaktaki eğrilikleri, kıkırdağı kesip atarak değil burnun içerisinde şekillendirerek düzeltiyoruz.

Modern prensiplerle yapılan yeni nesil burun estetiği ameliyatlarından sonra kaburga grefti ile düzeltilmesi gereken bir deformitenin ortaya çıkma ihtimali son derece düşük. Doğumsal olarak burnun merkez (septal) kıkırdağın az geliştiği bir hasta grubu var ki bu grupta hasta daha önceden hiçbir ameliyat geçirmemiş olsa da kaburga ile burnu desteklemek gerekebilir. Hatta bu hasta grubunda ilk ameliyatta kaburga grefti kullanmazsanız ikincil bir ameliyatta eninde sonunda kullanmanız gerekecektir. Ancak doğumsal septal kıkırdak eksikliği olan hastalar Türk toplumunun %5’den az bir bölümünü temsil ediyor. Şanslıyız, zira Afrikalı/Asyalı toplumlarda bu oran %50-60 düzeyine çıkabiliyor. Bizim toplumumuzda kaburga grefti gerektiren revizyon ameliyatlarının en sık sebebi daha önce geçirilmiş ameliyatlardır. Eğer burun ameliyatı oldunuz ve burnunuz yapısal desteğini kaybetti, yumuşadı, küçüldü ise bu burnu yeniden yapılandırmaktan başka seçenek yok demektir.

Kaburga grefti kadınlarda genellikle meme altında yaptığımız 2-3 cm’lik bir kesiden alınıyor. Kesi meme altı kıvrımında kalıyor ve dikkat çekmiyor. Meme protezi koyulurken kullandığımız kesinin aynısı, sadece daha da küçüğü. Erkeklerde gövdenin daha alt kesimlerinden almayı tercih ediyoruz. Kaburga aldığımız yerde ilk 2 gün hafif bir ağrı oluyor ve rutin ağrı kesiciler ile birkaç günde geçiyor.

Kaburga greftini burnu düzelttiğimiz ameliyat esnasında alıyoruz. Kaburga grefti gerektirecek ölçüde hasarlı burunları yeniden açmak başlı başına bir zorluktur ve zaman ister. Kaburga greftini almak, aldığımız yeri kapatmak, grefti masada şekillendirmek, o greft ile burnu yeniden yapılandırmak ve burnu yeniden kapatmak ayrı birer ameliyat aşamasıdır. Tipik olarak kaburga grefti ile yapılan revizyon ameliyatları bu sebepten ötürü uzun sürerler, ücret aralığı normal bir ameliyatın 2-3 kat üzerindedir, yapan cerrah sayısı normal ameliyatın 30’da birinden azdır.Temel prensip olarak burnunuz bir ameliyattan sonra kaburga grefti gerektirecek düzeyde bozulduysa ilk ameliyatınızı yapan doktorun aynı ameliyatın hemen akabindeki ikincil bir ameliyatta burnunuzu düzeltebilme ihtimali son derece düşüktür. Kaburga grefti ile yapılan revizyonlar kusursuz birer burun oluşturamazlar. Burnun yapılandırılmasını takip eden 1-2 yıllık süreçte lokal anestezi altında ufak tefek tamamlayıcı işlemlerin yapılması neredeyse her zaman gerekecektir. Ben kaburga greftlerini çok sık kullanıyorum.

İkincil bir ameliyata girerken kaburgadan kıkırdak almamız gerekebileceği konusunda tüm hastalarımızdan onay alıyoruz. Gerektiği anda da alıyorum. Benim için çok da büyük bir karar değil.

En kötü senaryo ikincil burun ameliyatında burnu açıp, doku eksikliği ile karşılaşıp, sonra bu eksikliği gideremeden, biraz oradan biraz buradan manevralarla günü kurtarmaya çalışmaktır. Çok değerli revizyon şansını kaybedersiniz. Bu sebeple revizyon ameliyatlarında bütün seçeneklerin masada olması şarttır.

Kaburga greftiyle burun rekontrüksyonu ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın,
Güzel kalın.© 2017 Ozan Bitik. Tüm hakları saklıdır | Design by AlevKarimi